دکتر بهزاد نخعی

متخصص جراحی عمومی و جراحی کبد و گوارش


قابل کاربران و بیماران م

قابل توجه کاربران محترم

سندرم متابولیک چیست ؟

سندرم متابولیک چیست ؟ ?What is the Metabolic Syndrome

سندروم متابولیک عبارتست از وجود سه مورد از پنج مورد غیر طبیعی زیر که بطورهمزمان در شخصی که از نظر جسمی احساس سلامت میکند وجود داشته باشد :

1- چاقی مرکزی دورکمردرمحاذات ناف بیش از 100 سانتی متر درمردان و 87 در زنان
2- فشار خون بیش از 85/130 میلی متر جیوه در سه نوبت متوالی
3- میزان قند خون بیش از 110 میلی گرم
4- میزان تری گلیسرید خون بیش از 150 میلی گرم
5- میزان HDLخون کمتر از 40 در مردان و 50 در زنان

بایستی توجه داشت که سندرم متابولیک در حقیقت مرز بین سلامتی و بیماری است و اشخاصی که بطور همزمان سه مورد از موارد فوق را دارا باشند حتی در صورت احساس سلامتی بایستی در صدد اصلاح موارد غیر طبیعی خود باشند . سندرم متابولیک در جوامع صنعتی و غربی شیوع زیادی داشته و متاسفانه در کشور ما هم با توجه به تغیر الگوی زندگی وتغذیه ای و افزایش شدید مصرف غذاهای آماده و گوشت ها و چربی های صنعتی در عادات غذائی میزان بروز آن بشدت رو به افزابش است .

سندرم متابولیک در افراد مبتلا سیر کند ولی مزمن و پیشرونده داشته و در دراز مدت موجب اختلال غیر قابل برگشت در سیستم ها و ارگان های حیاتی بدن مبشود که ممکنست تهدید کننده زندگی باشد.سندرم متابولیک یک حالت غیر طبیعی در بدن میباشد که در صورت عدم کنترل و درمان کافی بصورت مولتی سیستمیک ( چند سیستمی ) باعث ابتلا سیستم های حیاتی بدن میشود . ارگان هائی که در جریان این سندرم در معرض خطر نارسائی قرار میگیرند عبارتند از : کبد کلیه ها عروق بزرگ و قلب و ریه ها

مکانیسم ایجاد این سندرم بروز تغیرات غیر طبیعی در فعل و انفعالات بیوشمیائی سلول زنده میباشد . این فعل و انفعالات به دو دسته عمده راکسیون های آنابولیک یا مصرف کننده انرژی و کاتابولیک یا فراهم کننده انرژی در بدن تقسیم میشوند .حالاتی بیماریزائی از قبیل : چاقی مفرط کبد چرب نقرس- نارسائی کبدی و کلیوی -آرتریواسکلروزیس- نارسائی قلبی و ریوی و انسداد عروق بزرگ به مغز و قلب و اندام ها و چندین حالت مرضی دیگر نتیجه دراز مدت سندرم متابولیک میباشد .

با توجه به اینکه کنترل و درمان این سندرم چند وجهی و چند تخصصی است دکتربهزاد نخعی و گروه پزشکی همکار وی با ارائه روش های نوین در کنترل این سندرم موفقیت هائی داشته که در کنفرانس های علمی نیزارائه گردیده است .


آدرس مطب : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به سه راه طالقانی ، کوچه دولت داد ، ساختمان پزشکان شماره سه
تلفن : 77528094 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
قابل توجه کاربران محترمنحوه تماس از راه دوربیوگرافیمقالات علمی و اسلاید هامطالب پزشکی عمومیکبد-کیسه صفرا- لوزالمعدهصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر