دکتر بهزاد نخعی

متخصص جراحی عمومی و جراحی کبد و گوارش


قابل کاربران و بیماران م

قابل توجه کاربران محترم

جراحی متابولیک چیست ؟

? What is Metabolic Surgery
جراحی متابولیک که این روزها در رسانه های ماهواره ای تبلیغات وسیعی در مورد آ ن در کشور عزیز ما ایران در حال انجام است و باعث بروز امیدواری و صرف هزینه گزاف سفرو درمان غیر واقعی برای بیملران دیابتی گردیده است یکی از انواع اعمال جراحی است که از سال 1950 تحت عنوان جراحی باریاتریک برای درمان چاقی های مرضی و مفرط ابداع شده است و توسط جراحان در سراسر دنیا انجام میشود . در سال 1970 این نوع بخصوص مورد تبلیغ با نام سویچ دئودنوم توسط جراح ایتالیائی بنام ( اسکوپینارو) معرفی شد . که در تکنیک مورد تبلیغ تغیر کوچکی در نحوه جابجایی روده باریک به سویچ دئودنوم داده شده است تا از مقاومت انسولینی در بیماران دیابتی تیپ 2 کاسته شود .

اعمال جراحی بای پس روده ای با ایجاد سندرم سوئ جذب شدید و با تخریب مسیر طبیعی عبور و هضم و جذب مواد غذائی ضمن کاهش شدید وزن در بیماران مبتلا به چاقی های مرضی شدید باعث بروز عوارض جبران ناپذیری درانسان گردیده است که بمرور و با مشخص شدن عوارض حاصله در بیماران روز به روز از تعداد جراحان و مراکزی که این عمل را آنهم فقط برای درمان چاقی مفرط شدید توصیه مینمایند کاسته شده است . بنحوی که امروزه در آمریکا در کمتر از 5-10 درصد موارد وفقط برای درمان چاقی مفرط با شاخص توده بدن 45-50 از این روش استفاده میشود .

عوارضی که در نتیجه انجام این عمل جراحی در بیماران بوجود میاید عبارتند از : اختلال شدید املاح بدن اسهال های شدید و جهنده- نارسائی کبدی سنگهای کلیوی سوئ جذب پروتئین ها وچربی ها ورم بدن ریزش مووطاسی کاهش شدید ویتامین های بدن و شبکوری تورم و نفخ شکم و رفلاکس شدید مواد غذائی .

همراه با این عوارض کاهش قند خون و کاهش چربی خون از دیگر نتایجی است که بدنبال انجام این عمل در بیمار مبتلا به چاقی مفرط بروز میکند که مورد تبلیغ غیر واقعی مراکز درمانی کشور های همسایه قرار گرفته است و موضوع را بنحوی عنوان نموده اند که گویا امکان و یا توانائی انجام این قبیل اعمال جراحی در میهن عزیز اسلامی ما و یا همکاران جراح توانمند ایرانی وجود ندارد.

لازم به ذکر است که انواع اعمال جراحی باریاتریک برای درمان چاقی مفرط مرضی هم بطریق جراحی باز لاپاراتومی و هم بطریق بسته لاپاراسکوپی در میهن عزیز اسلامی ما قابل انجام است اما برای درمان دیابت نوع 2 که مورد تبلیغ این رسانه هاست با توجه به وجود عوارض شدید در کتاب ها و منابع علمی فعلا توصیه نمیشود . جراحان ایرانی نیز با توجه به وجدان کاری و خدا ترسی ذاتی خود این گونه اعمال را برای درمان قطعی دیابت فعلا توصیه نمی نمایند.


آدرس مطب : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به سه راه طالقانی ، کوچه دولت داد ، ساختمان پزشکان شماره سه
تلفن : 77528094 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
قابل توجه کاربران محترمنحوه تماس از راه دوربیوگرافیمقالات علمی و اسلاید هامطالب پزشکی عمومیکبد-کیسه صفرا- لوزالمعدهصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر