دکتر بهزاد نخعی

متخصص جراحی عمومی و جراحی کبد و گوارش


قابل کاربران و بیماران م

قابل توجه کاربران محترم

کیست موئی یا سینوس پایلونیدال چیست؟

کیست موئی چیست ؟?What is Pilonidal Sinus

کیست موئی یا Pilonidal Sinus عبارتست از وجود یک حفره کاذب در ناحیه پشت در انتهای ستون فقرات و بین سرین ها که در خط وسط و بالای سوراخ مقعد ایحاد شده است.

این گونه کیست ها معمولا در بالغین جوان و پر مو که کار و فعالیت زیاد داشته و زیاد عرق میکنند ایجاد میشوند. مردان جوان 4 برابر بیشتر از زنان جوان به این بیماری مبتلا میشوند . این بیماری بعلت اینکه در سربازانی که در جنگ جهانی دوم سوار اتومبیل جیپ میشدند شیوع زیادی داشت بیماری جیپ Jeep Disease نیز نامیده میشود .

با پیشرفت بیماری و بعلت عدم رعایت موازین بهداشتی و با رشد فولیکول های مو و فرو رفتن و شکستن مو ها بداخل حفره ایجاد شده باکتری ها و میکروب ها شروع به رشد و نما کرده و در نهایت منجر به تشکیل آبسه و دمل چرکی میشود . در صورت عدم درمان مناسب در این مرحله آبسه بطور ناگهانی به پوست ناحیه پشت سر باز کرده و باعث بروز درد و ترشح چرکی و بد بو و مشکلات عدیده از قبیل بیحسی و کرختی پاها در فرد مبتلا میگردد.

رشد موها باعث تشکیل کلاف در هم پیبچیده مو در ناحیه میگردد .بیماران محترم توجه داشته باشند که خوردن خود سرانه آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن جز ضعیف نمودن بدن بیمار و ایجاد مقاومت داروئی نفعی ندارد. تنها روش درمان کیست موئی جراحی میباشد . در روش سنتی و قدیمی جراحی کیست با محتویات آن خارج و حفره ایجاد شده باز گذاشته میشود .

در روش جدید که بعنوان طرح پژوهشی توسط دکتر بهزاد نخعی و دستیاران اجرائی شده است حفره کیست با استفاده از بافت بدن خود بیمار با پایه عروقی Limberg Flap پر میشود که ثابت گردیده این روش با کاهش مشکلات بعد از عمل و کاهش عوارض و عود از ارزش بالائی برای بیماران محترم برخوردار بوده و زمان بستری در بیمارستان و دوره نفاهت و دوری از کار و فعالیت را به شدت کاهش میدهد.

لطفاء جهت مشاهده عکس های مربوطه به بخش گالری عکس سایت مراجعه کنید .


آدرس مطب : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به سه راه طالقانی ، کوچه دولت داد ، ساختمان پزشکان شماره سه
تلفن : 77528094 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
قابل توجه کاربران محترمنحوه تماس از راه دوربیوگرافیمقالات علمی و اسلاید هامطالب پزشکی عمومیکبد-کیسه صفرا- لوزالمعدهصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر