دکتر بهزاد نخعی

متخصص جراحی عمومی و جراحی کبد و گوارش


قابل کاربران و بیماران م

قابل توجه کاربران محترم

کبد چرب چیست ؟

کبد چرب چیست ؟ ? What is Fatty Liver

اصطلاح کبد چرب به مواردی اطلاق میشود که بیش از 5 درصد از وزن بافت کبد با بافت چربی که عمدتا از تری گلیسریدها میباشد جایگزین گردد.

با توجه به اینکه در یک شخص با وزن 75 کیلوگرم وزن کبد در حدود 5/1 کیلوگرم میباشد در صورتی که بین 50- 100 گرم از سلول های کبدی ( هپاتوسیت ها ) با سلول های چربی ( وزیکول های چربی ) جایگزین گردد این شخص مبتلا به کبد چرب تشخیص داده میشود .

بایستی توجه داشت که حیات کامل بیوزیستی تنها با 20 درصد ازبافت کبدی امکان پذیر است و فقط زمانی علائم نارسائی کبدی در بیمار ظهورمیکند که بیش از 80 درصد از بافت کبد تخریب و یا با اسید های چرب جایگزین شده باشد .لذا در اکثر مواقع بیماران مبتلا به کبد چرب هیچ علامت واضحی نداشته و بطور تصادفی ویا در حین انجام چک آپ تشخیص داده میشوند.

کبد چرب شایع ترین بیماری کبدی در آمریکا بوده و در حدود 5 % مردم به درجاتی از کبد چرب مبتلا هستند .

تخمین زده میشود در حدود 25-75 درصد از افراد چاق و دیابتی به کبد چرب و رسوب چربی در پارانشیم کبدی( هپاتیک استاءتوزیس ) مبتلا باشند .

از نظر علت شناسی کبد چرب به دودسته کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی تقسیم میشود . کبد چرب الکلی که خوشبختانه در کشور ما نادر مبیاشد همراه با الکلیسم دیده میشود .

علل کبد چرب غیر الکلی یا Non Alcoholic Fatty Liver Disease
شامل : چاقی مفرط دیابت بالا بودن تری گلیسرید و کلسترول خون بالا بودن چربی در رژیم غذائی افزایش پدیده لیپولیز یا شکسته شدن چربی ها ی انباشته در بدن افراد چاق سندرم مقاومت انسولینی و حرکت اسید های چرب از چربی های انباشته بسوی کبد- ودر نهایت افزایش سنتز( ساخت ) اسید های چرب در خود کبد میباشد .علل نادر دیگر از قبیل مصرف بعضی داروها - نقائص آنزیمی ژنتیکی وابتلا به برخی بیماریها میباشد.

کبد چرب غیر الکلی معمولا بدون علامت بوده و فقط در سونوگرافی با افزایش اکو و بزرگی مختصر حدود کبد ( هپاتومگالی ) و در تست های کبدی با افزایش مختصر آنزیم های کبدی که نشانه آزردگی سلول کبدی است مشخص میشود . بیمار از درد خفیف بالای شکم و خستگی زود رس و گاهی اوقات از تهوع و استفراغ شکایت دارد .

کبد چرب در صورت عدم درمان مناسب و در دراز مدت در حدود 10% موارد به حالتی بنامNon Alcoholic SteatoHepatitis تبدیل میشود که یک حالت قبل از سیروز کبدی قلمداد میشود . NASH

رسوب سلول های چربی ممکنست به دو صورت منتشر Diffuse Fatty Liver در سراسر کبد و یا کانونی Focal Fatty Liver در لب راست و یا لب چپ کبد باشد که نوع کانونی آن گاهی از اوقات در تصویربرداری با توده ها یا متاستازهای کبدی اشتباه میشود .

از نظر درمان علاوه بر درمان بیماری های زمینه ای ( داروهای ضد چربی خون - رژیم غذائی - و ورزش و تمرین های آئروبیک ) پروتکل درمانی که بدنبال تحقیقی برای درمان داروئی کبد چرب غیر الکلی درسال 2010 در ایران صورت گرفته است و حاویدرمان سه داروئی متفورمین 750 میلی گرم در روز - ویتامین ای E 200 واحد در روز- و نوعی جلبک بنام کلرا ولگاریس 1200میلی گرم در روز( Algomed ) میباشد اثرات مفیدی درکنترل کبد چربی غیرالکلی داشته که با توجه به نتایج درمانی مثبت آن دکتر بهزاد نخعی و دستیاران وی نیز این روش را برای درمان بیماران خود انتخاب نموده اند .


آدرس مطب : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به سه راه طالقانی ، کوچه دولت داد ، ساختمان پزشکان شماره سه
تلفن : 77528094 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

نسرین [ 1393-05-06 ]
باسلام و تشکر از سعه صدر شما و پاسخگویی ب سوالات

ناصری [ 1392-03-21 ]
با تشکر و سپاس از توضیحات مفیدتان. موفق و مؤید باشید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
قابل توجه کاربران محترمنحوه تماس از راه دوربیوگرافیمقالات علمی و اسلاید هامطالب پزشکی عمومیکبد-کیسه صفرا- لوزالمعدهصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر