قابل کاربران و بیماران محترم
عمل پی آر پی - مزو تراپی -تزریق ژل و بوتاکس -و سایر اعمال جراحی ترمیمی سرپائی با بهترین امکانات و کمترین هزینه و استفاده از بهترین مواد اولیه و کیت های یکبار مصرف توسط دکتر نخعی و دستیاران در مطب انجام میشود
قابل توجه کاربران محترم
نکاتی در مورد مقالات بخش ( مطالب پزشکی عمومی ) لطفا کلیک کنید.
 
ندول سرد تیروئید چیست ؟


      ندول سرد تیروئید چیست ؟                    ? What is Cold Nodule of  Thyroid 

ندول  یا گره سرد غده تیروئید یک اصطلاح ایزوتوپ اسکنی  در بررسی  یک بیمار مبتلا به گواتر گرهی میباشد .که از نقطه نظر سرنوشت              (Outcome )- پیش آگهی - و نحوه درمان  با دیگر بیماری های تیروئید تفاوت عمده دارد .

اختلاف عقیده  بین متخصصین غدد مترشحه داخلی و جراحان در مورد نحوه بر خورد با این بیماری  نیز سئوالات زیادی را در  این مورد بین بیماران محترم و مردم عادی ایجاد نموده ست .

تیروئید که یکی از مهمترین  غدد مترشحه داخلی بدن است با ترشح هورمون های خود (  تری یدوتیرونین - تترا یدو تیرونین ) به  داخل گردش خون نقش عمده ای در کارکرد حیاتی کلیه سیستم های بدن و متابولیسم پایه  وسوخت و ساز اعمال بیوشمیائی   ایفا میکند .  این غده به وزن تقریبی 20 گرم  در جلوی گردن و تراشه  قرار گرفته  و از نظر گردش خون با دو انشعاب با شاهرگ حیاتی بدن آئورت  ارتباط  داشته  و با جذب  ید  موجود در گردش خون  و تبدیل آن به هورمون این  وظایف  را بخوبی به انجام میرساند .

ایزوتوپ اسکن  تیروئید که با استفاده از همین مکانیسم  جذب ید ابداع شده است  عبارتست از تزریق ماده رادیو آکتیوی  که فقط  توسط غده تیروئید  جذب شود  ( تکنزیوم 99  یا ید 123 ) به  بدن بیمار و ثبت میزان و نحوه جذب و تجمع و انتشار این ماده در بافت غده تیروئید میباشد . با این روش  وضعیت داخل نسج تیروئید  از نظر ایزوتوپی و آرایش فولیکول ها و سلول های تیروئیدی  مشخص  و  ارزیابی میشود .  بایستی توجه داشت که این مواد رادیو آکتیو فقط توسط فولیکول ها و سلول های تیروئیدی جذب میشوند و لذا  اگر سلول یا بافت و تجمع  نا بجائی  در داخل نسج تیروئید وجود داشته باشد با این روش مشخص میگردد.

ندول هائی که در اسکن تیروئید  ثبت میشود به سه دسته تقسیم میشوند :

1- ندول هائی که در آنها هیچ ماده رادیو آکتیوی جذبب  نمیشود  . ( ندول سرد )

2- تمام  ماده  تزریقی جذب آن میشود و  ندول  موجود اجازه جذب به سایر قسمت های تیروئید را نمی دهد . ( ندول داغ )

3- ندول هائی که در آنها جذب ماده رادیو آکتیو بیشتر از سایر قسمت های غده بوده  ولی سایر قسمت های تیروئید  نیز جذب دارند . ( ندول گرم )

ندول سرد که جراحان بیشتر نگران آن بوده و سعی در درمان قطعی آن دارند  در 15- 25 در صد موارد سرطانی شده و اهمیت  تشخیصی  و درمانی  زیادی دارد .

بایستی توجه داشت  که  در گواتر های ندولر موضوع وقتی اهمیت بالینی بیشتری  پیدا میکند که این گونه ندول ها در بافت تیروئید منفرد بوده و دارای حدود نامنظم و توپر (  Solid  )  و  قوام سفت و چسبیده به گردن  باشد . ندول های سرد تقریباء در تمام موارد همراه با کار کرد طبیعی غده تیروئید بوده و بیمار در وضعیت  یوتیروئید  ( ترشح نرمال هورمون ) Euthyroid   قرار دارد .

توصیه میشود در پیگیری و درمان ندول منفرد سرد تیروئید  از انجام اقدامات متفرقه و درمان طبی طولانی مدت و تحت نظر قرار دادن بیمار  خودداری و با توجه به عوارض کم وناچیز عمل جراحی  این قبیل بیماران  درمان قطعی جراحی شده و از ریسک سرطانی شدن غده  تیروئید و تحمیل  اقدامات تهاجمی  دیگر به بیمار  پرهیز گردد . 

جهت مشاهده نمای شماتیک  انواع  ندول ها  ( سرد - داغ - گرم ) به گالری عکس  سایت مراجعه فرمائید .

مطالب مرتبط :

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظرات ارسالی

amir hoshang nasiri : با تشکر از مطالب زیبا و آموزنده جنابعالی [ 1391-03-08 ]

صفحه اصلي
سوالات پزشکی كاربران
پيام هاي كاربران
گالري عكس
سايت هاي مرتبط
مطالب پزشکی عمومی
مقالات علمی و اسلاید ها
قابل توجه کاربران محترم
کبد-کیسه صفرا- لوزالمعده
نحوه تماس از راه دور
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences